• Kiermasz wielkanocny

          • Za nami kolejny kiermasz wielkanocny. W tym roku swoje prace wystawili uczniowie wszystkich klas, którzy przygotowywali je wraz z wychowawcami, a także podczas zajęć plastycznych i praktyczno- technicznych. Nie zabrakło również ozdób wielkanocnych autorstwa rodziców oraz nauczycieli. Wydarzenie wzbogacił kiermasz ciast i innych słodkich pyszności, który wzbudził największy entuzjazm wśród naszych uczniów. Cieszymy się, że wspólne działania naszej społeczności przynoszą tak wspaniałe efekty i mamy nadzieję na więcej.

          • Dzień Świętego Patryka

          • Jak co roku hucznie świętowaliśmy Dzień św. Patryka, który jest tradycyjnym świętem irlandzkim. Dla uczniów naszej szkoły jego obchody są elementem kształcenia kulturowego w ramach nauki angielskiego jako drugiego języka. Nie zabrakło kolorowych dekoracji, fotobudki, piniat, gier terenowych i konkursów plastycznych dla najmłodszych. Całość poprzedziły lekcje tematyczne. Nie obyło się bez słodkiego akcentu w postaci kiermaszu ciast i galaretek, których autorami byli niezastąpieni rodzice naszych uczniów.
            Za organizację dnia odpowiedzialni byli nauczyciele języka angielskiego we współpracy z gronem pedagogicznym.

            Serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę i wszelką pomoc.

          • Chrońmy pożyteczne owady

          • Czy świat może istnieć bez owadów? Okazuje się, że nie. Każda, nawet najmniejsza istota ma swoje miejsce w ekosystemie. O tym jak ważne są owady dla zapylania, żywiących nas, roślin przekonali się uczniowie klasy VI. Podczas lekcji wychowawczej mieli oni okazję zapoznać się z krótką prezentacją, dotyczącą tych małych,  pożytecznych stworzeń, wziąć udział w burzy mózgów, a następnie wykazać się umiejętnościami praktycznymi. Pod kierunkiem wychowawczyni i jej asystentki wykonali hotel dla owadów, a także zasiali kwietną łąkę, która ma im zapewnić pożywienie i schronienie. Lekcja miała dodatkowy wymiar edukacyjny, gdyż wszystkie materiały, które zostały podczas niej wykorzystane pochodziły z recyklingu. 

          • Pierwszy dzień wiosny

          • 21 marca to stała i niezmienna data rozpoczęcia kalendarzowej wiosny. W tym roku dzień ten przypadł w czwartek. 

            W naszej szkole aby uczcić tradycję uroczystości pierwszego  dnia wiosny w klasach 1-3  przeprowadzono zajęcia plastyczne, które miały na celu wykonanie na dużym formacie stroju dla Pani Wiosny, a także zajęcia muzyczne, na których wszyscy uczniowie poznali piosenkę pt. "To wiosna". Celami tych działań było:

            • włączenie się w obchody dnia wiosny,
            • promowanie twórczej aktywności dzieci i młodzieży, rozwijanie ich wyobraźni, pomysłowości, abstrakcyjnego myślenia,
            • kształcenie umiejętności projektowania,
            • integracja ze środowiskiem lokalnym,

            Następnie wszyscy uczniowie szkoły w Dołujach wraz z grupą przedszkolną z przedszkola przy ul. Słoneczny Sad, zgromadzili się na placu przed szkołą, aby wspólnie wyruszyć ku powitaniu wiosny w korowodzie wiosennym.  Wraz z nauczycielami wyruszyliśmy z piosenką na ustach, ubrani w kolorowe stroje ulicami Dołuj , dając mieszkańcom świetną okazją do podziwiania kolorowych wiosennych kapeluszy i wianków. Dzieci wraz z nauczycielami dotarli w końcu do jednego z punktów wiosennego spaceru, czyli przedszkola przy ul. Żubrzej. Tam mogliśmy rozwiązać wiosenne zagadki i wysłuchać krótkiego przedstawienia ekologicznego w wykonaniu uczniów klasy 2a. Po wizycie u przedszkolaków dotarliśmy do terenu rekreacyjnego "Dołujanka", aby tam posilić się pysznymi kiełbaskami przy ognisku.  Przegoniliśmy wspólnie czarne, deszczowe chmury i przywołaliśmy wiosnę. Był to dzień pełen emocji i uśmiechów.

          • Dzień Świętego Patryka

          • W piątek 15 marca w ramach pogłębiania wiedzy na temat kultury krajów anglojęzycznych zapraszamy uczniów klas 1-8 do wzięcia udziału w zabawach przygotowanych specjalnie z okazji Dnia Świętego Patryka - patrona Irlandii. W piątek ubierzcie się na zielono, a o tym co dla Was przygotowaliśmy przeczytacie na plakacie.

             

          • Muzyczne Wyzwanie Chrumasa

          • Szkoły uczestniczące w „Programie dla szkół” w II semestrze roku szkolnego 2023/2024!

            Z przyjemnością informujemy, że ruszyła II edycja Plebiscytu „Muzyczne Wyzwanie Chrumasa”!

            Zwracamy się z prośbą o poinformowanie uczniów, będących beneficjentami „Programu dla szkół”, o możliwości udziału w wyjątkowym projekcie, w którym mogą zaprezentować swój talent wokalny, instrumentalny i literacki.

            Aby zgłosić się do uczestnictwa w  zabawie, należy przesłać autorski utwór promujący zdrowe nawyki żywieniowe, spożywanie owoców, warzyw oraz produktów mlecznych w terminie do 1 kwietnia 2024 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie: https://www.wyzwaniechrumasa.org/formularz/

            Autorzy sześciu najlepszych piosenek będą mieli możliwość współpracy z profesjonalnymi twórcami: trenerem wokalnym i producentem muzycznym, w trakcie nagrań w studiu telewizyjnym, a zwycięzcę – wyłonionego w drodze głosowania online – poznamy 12 czerwca br. podczas premiery w Warszawie. Przewidziane jest także wyróżnienie za najlepszy tekst utworu.

            Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z  regulaminem plebiscytu: https://www.wyzwaniechrumasa.org/regulamin/ 

            i zachęcamy do zapoznania się z utworami Laureatów z 2023 roku:  

            https://www.wyzwaniechrumasa.org/odcinki/odcinki-2023/

             

            Serdecznie zapraszamy do udziału i czekamy na zgłoszenia!

                                                                                                                   

                                                                                                                      Karolina Rogacka

             

             

          • Kreatywnie na Pograniczu. Warsztaty z robotyki.

          • Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 6 do14 lat, na bezpłatne warsztaty z robotyki, które poprowadzi doświadczony instruktor - Mateusz DryjańskiRobotyka jest dziedziną, która zajmuje się projektowaniem, budową i programowaniem robotów. Jest interesującą i ekscytującą formą zajęć dla dzieci i młodzieży, ponieważ pozwala im na rozwijanie różnych umiejętności, w tym kreatywności, logicznego myślenia, umiejętności matematycznych i informatycznych.Zajęcia z robotyki będą obejmować zagadnienia związane z elektroniką, informatyką, automatyką, mechaniką, a także sztuczną inteligencją. Dzieci będą uczą się również, jak programować i sterować robotami. Warsztaty będą dostosowane do wieku jak i stopnia zaawansowania uczestników.

            Zajęcia odbędą się:

            16 marcaZachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie, ul. Welecka 16a, w godzinach:

            • 9.30 - 11.00 (uczestnicy w wieku 6-7 lat),
            • 11.30 - 13.45 ( uczestnicy w wieku 8-10 lat),
            • 14.00 - 16.15 (uczestnicy w wieku 11 - 14 lat).

            17 marca w Gemeindenzentrum Blankensee, Dorfstraße 85, Blankensee, w godz,:a) 9.30 - 11.45 (grupa mieszana).

            Kolejne, zostaną uzgodnione z poszczególnymi grupami.

            Na warsztaty zapraszamy dzieci i młodzież z gmin: Dobra, Blankensee, i innych z województwa zachodniopomorskiego i Meklemburgii - Pomorza Przedniego. Zapraszamy zarówno dzieci narodowości polskiej, niemieckiej, ukraińskiej jak i innych mniejszości narodowych mieszkających na w/w terenie. Dzieci mogą brać udział w zajęciach po obu stronach granicy. Zapewniamy tłumaczenie na język polski/niemiecki.

            Chęć udziału w projekcie należy zgłaszać do dnia 13 marca, poprzez formularz rekrutacyjny:

            https://forms.gle/r2VDBQPG7DAZY2E1A

                                                                               Serdecznie zapraszamy

            Stowarzyszenie Carpe diemGemeinde BlankenseeZachodniopomorski Uniwersytet Ludowy 

             

          • Turniej Mini Piłki Nożnej

          • W dniu 23.02 odbył się emocjonujący turniej Mini Piłki Nożnej, który zgromadził szereg uczestników oraz kibiców. Turniej miał miejsce na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Dołujach i cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów klas 4-8. Wzięło w nim udział 6 drużyn, reprezentujących różne klasy szkolne.

            Zasady turnieju były klarowne i sprawiedliwe dla wszystkich uczestników. Mecze trwały po 4 minuty, podzielone na dwie połowy po 2 minuty. Drużyny składały się z dwóch zawodników oraz jednej osoby rezerwowej. Rozgrywka odbywała się na zasadach "każdy z każdym", co dodatkowo podnosiło poziom rywalizacji.

            Atmosfera na boisku była niesamowita, pełna zaangażowania, walki oraz emocji. Wszystkie drużyny starały się grać fair play, co dodatkowo podkreślało ducha sportowej rywalizacji.

            Po zaciętych pojedynkach ustalono końcową klasyfikację:

            • Miejsce 6 zajęła klasa 5a,
            • Miejsce 5 przypadło klasie 4a II,
            • Miejsce 4 należało do klasy 4a I,
            • Miejsce 3 zdobyła klasa 7,
            • Miejsce 2 zajęła klasa 8,
            • Miejsce 1, czyli zwycięstwo, przypadło klasie 5b.

            Niezwykle emocjonujący moment miał miejsce podczas finału, w którym dwie drużyny miały taką samą ilość punktów. Po niezwykle wyrównanej walce, w której nie udało się wyłonić zwycięzcy w regulaminowym czasie, zastosowano zasadę "złotej bramki". Decydującym momentem okazał się strzał jednego z zawodników, który zapewnił swojej drużynie zwycięstwo.

            Turniej Mini Piłki Nożnej był nie tylko doskonałą okazją do rywalizacji sportowej, ale także do integracji uczniów z różnych klas. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników oraz fair play, impreza odniosła pełny sukces i zostanie zapamiętana na długo.

                                                                                                                                 Eryk Spyrka